Konserwacja drzwi drewnianych
Utrzymanie w dobrej kondycji drzwi wykonanych z drewna wymaga regularnego korzystania z preparatów przeznaczonych do czyszczenia powierzchni drewnianych. Przynajmniej raz w roku warto sprawdzić i uzupełnić warstwę lakieru, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie powstały pęknięcia lub wybrzuszenia.
Jaki lakier najlepiej nadaje się do drewna? Dobrym wyborem będzie wybór ochrony półprzepuszczalnej, która pozwala na ograniczoną cyrkulację wilgoci i pary wodnej, ale jednocześnie tworzy warstwę zabezpieczającą przeciwko uszkodzeniom mechanicznym.
W przypadku powstałych rys, pęknięć lub wgnieceń, możemy delikatnie wyszlifować zdeformowane miejsce papierem ściernym o ziarnistości 180-200, a następnie oczyścić je z kurzu. Na uszkodzone miejsce nakładamy specjalny lakier naprawczy, a jeżeli rysa jest mała, możemy ją wypełnić za pomocą dedykowanej kredki lub wosku wypełniającego.
Drzwi z aluminium
W tym przypadku konserwacja jest bardzo prosta i sprowadza się do czyszczenia zabrudzeń za pomocą delikatnego roztworu środka do mycia powierzchni.
Zmiana koloru drzwi na inny wymaga zamówienia malowania proszkowego (możemy je przeprowadzić sami, jeżeli dysponujemy odpowiednim miejscem i sprzętem).
Drzwi wykonane z PVC
Pielęgnując PVC zwracajmy uwagę, aby do ich czyszczenia nie używać preparatów z alkoholem, octanem lub silnym rozpuszczalnikiem, które mogą uszkodzić materiał skrzydła. Do usuwania rys możemy wykorzystać mazaki i flamastry, podobne do kredek korekcyjnych.
Oprócz samego skrzydła, warto także dbać o czyszczenie uszczelek przynajmniej dwa razy w ciągu roku (w tym raz przed nastaniem chłodów). Do mycia uszczelek wykorzystujmy specjalny płyn, np. na bazie silikonu. Nie jest on drogi, a może się przydać również do czyszczenia okien lub izolacji w samochodzie.
Po latach intensywnego użytkowania drzwi, ich uszkodzenia nie da się uniknąć. Na szczęście konserwacja drzwi wejściowych nie jest trudna. Wymaga jednak regularności i doboru odpowiednich środków.