Konserwacja i regulacja okien PVC

O ile pielęgnacja szyb w oknach nie stanowi problemu, wystarczy bowiem raz na jakiś czas umyć je środkiem do mycia szyb lub zwykłą wodą, to konserwacja ram okiennych nie jest już taka prosta. Jeśli mamy w oknach ramy w kolorze białym, po latach zauważymy zabrudzenia, lekką zmianę koloru w kierunku szarości bądź żółci. Tak zabrudzone ramy powinniśmy potraktować specjalnym płynem do czyszczenia powierzchni plastikowych. W sprzedaży są dostępne środki do czyszczenia plastiku (np. Plast Clean, Wenko Nano Plastic Cleaner, Plast Oro). Ramy długo nie konserwowane i bardzo zabrudzone będą już wymagały środka lekko rozpuszczającego PVC, np. Cosmofen.

Ze względu na fakt, iż okna mają ruchome skrzydła, wymagają one okresowej regulacji. Dlatego co jakiś czas, a najlepiej dwa razy do roku wiosną i jesienią,  powinniśmy sprawdzać, czy skrzydła okienne płynnie się otwierają, czy nie ma nieszczelności itp. Każda odchyłka od normy oznacza, że nasze okna wymagają regulacji. Czynność tę możemy powierzyć profesjonalnej firmie, ewentualnie osobie zajmującej się serwisem okien, możemy też spróbować wykonać ją sami.

Jeśli okna są na gwarancji, należy zapoznać się z zasadami gwarancji udzielonej przez producenta, bowiem zdarza się, że w warunkach gwarancji istnieje zapis mówiący o utracie gwarancji po wykonaniu naprawy okien  przez nieprzeszkolone osoby. Zastosowane w oknach PVC okucia umożliwiają zmianę położenia skrzydła w stosunku do ramy okiennej w trzech płaszczyznach. Jedne pozwalają na przesunięcie skrzydła prawo-lewo oraz góra-dół. Inne, które regulują siłę docisku skrzydła do ramy okiennej. umożliwiają  przesunięcie przód-tył,

Do wyregulowania okien będziemy potrzebować klucza imbusowego  4. Niektóre okna wymagają użycia klucza TORX T10. W sprzedaży bez trudu znajdziemy komplety kluczy do samodzielnej regulacji okien.

Rozwiązania najczęstszych problemów.

Najczęściej regulacji wymaga docisk skrzydła do ramy okiennej, zapewniający szczelność.  Gdy otworzymy skrzydło, na jego krawędzi dostrzec można wystające metalowe elementy,  w ilości od jednego do kilku sztuk. Obracając te elementy tak, aby znacznik (kropeczka) znalazła się jak najbliżej uszczelki, sprawiamy, iż skrzydło silniej będzie dociskane do ramy. I odwrotnie – obrócenie elementu tak, aby znacznik znalazł się najdalej od uszczelki spowoduje większy luz skrzydło-rama. Obrót należy wykonać za pomocą klucza imbusowego 4 lub klucza TORX T10, ewentualnie zwykłymi kombinerkami – w zależności od typu okna. Starsze okna pozwalają na obrót elementów regulujących docisk palcami, odciągnąwszy uprzednio element regulujący do siebie.

Regulację w zawiasach dolnym i górnym dokonujemy za pomocą klucza imbusowego 4. W zawiasie dolnym mamy możliwość przesunięcia skrzydła w prawo lub lewo w stosunku do ramy okiennej oraz w górę i w dół. Umiejscowiwszy klucz od góry zawiasu i przekręcając go w osi pionowej, regulujemy położenie skrzydła góra-dół, natomiast umieściwszy klucz na dole zawiasu i przekręcając go w osi poziomej, regulujemy położenie skrzydła prawo-lewo. W zawiasie górnym regulujemy położenie skrzydła góra-dół od strony klamki, obracając klucz w osi poziomej.
Czasami regulacji wymaga podnośnik klamki. Element ten można wyregulować za pomocą klucza imbusowego 2,5.

Do samodzielnej regulacji okuć okiennych należy podejść z maksymalną ostrożnością zawsze pamiętając, których elementów zmieniliśmy położenie i o ile, aby zawsze móc wrócić do poprzedniego położenia.

A jeżeli masz wątpliwości by zrobić to samodzielnie, zapraszamy do kontaktu, możesz zamówić wizytę naszej ekipy serwisowej.